POCZTÓWKA Z WAKACJI: BUDAPESZT

booking.com kod rabatowy pazdziernik 2019

Witajcie kochani!


Chciałabym za każdym razem móc wracać na bloga z albumem z podróży. Budapeszt to tylko część tegorocznego wyjazdu i moja karta w aparacie pęka w szwach!:) Nie będzie to typowy post "Budapeszt w 3-4 dni" bo z 5 latkiem ciężko zwiedzić każdy zaplanowany zakamarek miasta. Wyjazd do obcego kraju własnym autem ma także swoje plusy i minusy, więc pozostawię Wam jedynie ogrom zdjęć, kilka rad i moje spostrzeżenia odnośnie Budapesztu:)


budapeszt na weekend

 BUDAPESZT - PARYŻ WSCHODU

Nie znoszę brudu i nie rozumiem zaniedbań ludzi w miejscach, których żyją. Zaśmiecają samych siebie, swoją kulturę, historie i życie. Wychodząc po raz pierwszy, w niedzielny poranek na ulicę Budapesztu oprócz zachwytu nad miastem byłam zszokowana śmieciami i smrodem. W Paryżu jeszcze nie byłam, ale ponoć tam jest pod tym względem jeszcze gorzej! Powiedzcie, że to nieprawda. 

budapeszt na weekend


Miasto nie zawsze było położone po dwóch stronach rzeki. Sama dopiero przed wyjazdem dowiedziałam się, że dzisiejszy kształt to połączenie Budy, Obudy i Pestu, które dzielił Dunaj:)Do dnia dzisiejszego ważną atrakcją miasta jest wzgórze Gellerta. To w jego pobliżu, w I wieku osiedliła się pierwsza osada Celtów. Przez tysiąclecia tereny zamieszkiwali Rzymianie i dopiero w X wieku swoją kulturę zaczęli tworzyć rodowici Węgrzy. Na początku XV wieku tuż obok Pragi, Krakowa i Wiednia Budapeszt należał do największych miast Europy!


Podobnie jak Polska, Węgrzy przez ponad stulecie byli pod okupacją. Najazdy Tureckie i fatalna w skutkach bitwa pod Mohaczem doprowadziły do przegranej. Co ciekawe - Sulejman Wspaniały (dla wielu historyków najpotężniejszy władca historii) swoją ostateczną bitwę stoczył na terenie Węgier. 

Odwilż dla Węgrów nastała w drugiej połowie XVII, z pomocą Habsburgów. Miasto zaczęło rozwijać się w wyjątkowo szybkim tempie a Buda odzyskała znaczenie pod względem administracyjnym. Wielką postacią okresu modernizacji stolicy był Isvan Szechenyi, który całkowicie poświęcił się państwu (podobno pod wpływem Adama Smitha - autora m.in "Bogactwo narodów"). W 1825 roku wybudował Węgierską Akademię Nauk (której zdjęcie możecie zobaczyć poniżej). To on połączył Budę oraz Pest mostem łańcuchowym (szechenyi lanchid ter 1839-1849). Przejeżdżając przez most na stronę Pestu tuż po lewej stronie możemy dostrzec budynek Akademii. W mieście znajdziemy jeszcze kilka miejsc podpisanych jego nazwiskiem:)


Węgierska akademia nauk


W 1867 powstały Austro - Węgry, dzielnice połączyły się tworząc wielką stolicę Budapeszt a państwem oficjalnie zaczęli rządzić Habsburgowie.

Wybudowano magiczny budynek Parlamentu (swoją drogą, jakie ogromne wrażenie musiał robić w tamtym okresie), dworzec centralny (Keleti) oraz stację kolejową (Nyugati). Gmach był najnowocześniejszą stacją na przełomie XIX/XX wieku. Obecnie budynek jest restaurowany. Podobno 100 lat temu pociągi z Polski do Budapesztu kursowały kilka razy dziennie. Powstała także pierwsza linia metra (żółta), którą dosłownie czuć pod stopami idąc chodnikiem - warto się nią przejechać dla samego przeżycia:) Tą linią metra dojedziemy z centrum do parku miejskiego [kompleksu ZOO (1866) - ZAMEK VAJDAHUNAD - ŁAŹNIA SZECHENYIEGO (1913)]. Byłam zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że łaźnia Gellerta została stworzona już w XIII wieku! 

Na początku XX wieku został ukończony most królowej Elżbiety (Sisi) i podsumowując wejście do nowego tysiąclecia Budapeszt był większym miastem niż Madryt, Rzym, Neapol, Hamburg, Amsterdam i Lizbona.

Wejście do żółtej stacji (Oktogon)

budapeszt zółta linia metra

Łaźnie Szechenyiego
łaźnie szechenyiego

Dworzec główny Keleti
budapest keleti

Austro Węgry rozpadły się wraz z I wojną światową, ale pozostając jeszcze przy ciekawostkach okresu panowania Habsburgów pod koniec XIX wieku wprowadzono w Węgrzech ruch lewostronny a w chwili obecnej NIE WOLNO skręcać w lewo. Z jednego strony ograniczono korki, ale z perspektywy kierowcy - poruszanie się po drogach bez GPS'u może być kłopotliwe.

Na każdym kroku widać wspomnienia o Elżbiecie Bawarskiej, cesarzowej Austrii i królowej Węgier - Sisi. Po zamachu i śmierci w Genewie nazwano na jej cześć most prowadzący bezpośrednio z Pestu pod wzgórze Gellerta (przy wzgórzu znajduje się również jeden z jej pomników). Jeśli dojechaliście do Węgier autem i chcielibyście podążyć śladami Sisi, na obrzeżach Budapesztu znajduje się rezydencja, w której Elżbieta mieszkała podczas pobytu (Godollo). Chociaż mąż Sisi nie miał dobrych stosunków z narodem węgierskim Sisi miała sentyment do tego państwa i ciekawostka na koniec - mówiła w języku węgierskim:)

budapeszt dunaj

Zabytki i miejsca, które udało nam się zobaczyć

Centrum 

Stworzyłam naprawdę bogatą mapkę miejsc do odwiedzenia, ale życie zweryfikowało, że 3 doby to zbyt krótko, aby zapomnieć się w Budapeszcie. Ponoć dobrym pomysłem jest schowanie map, wyłączenie aplikacji i zgubienie się w uliczkach - nagle nie jesteśmy w stanie rozróżnić zabytków polecanych w przewodnikach od "zwykłych" budynków i kamienic. W pierwszym dniu zwiedzania centrum nas pochłonęło. Zwiedziliśmy cały obszar pieszo, z dzieckiem i kiepską kondycją:)

budapeszt na weekend

Przyjemnym miejscem na odpoczynek jest Park Elżbiety (Erzsebet ter). W ciągu dnia miejsce to tętni życiem, możemy spotkać ulicznych artystów i posłuchać muzyki:) 

erzsebet ter

Budapeszt na weekend co zwiedzić

Kierujemy się na północ i po chwili dochodzimy do Bazyliki Świętego Szczepana. Tuż obok kupujemy pyszne lody w Gelarto Rosa. Płatki róż zjadłam z bólem serca:) Czekając w kolejce zachwycałam się pięknymi drzwiami! Przyznajcie się, kto jeszcze ma zboczenie na punkcie zabytkowych drzwi?:)

gelarto rosa budapest

budapeszt co warto zwiedzić

Zmierzając w stronę Parlamentu przechodzimy przez kolejny park - Szabatsag ter. W tym miejscu spędziliśmy mnóstwo czasu, pewnie ze względu na......

szabatsag ter
budapeszt na weekend co warto zwiedzic

budapeszt na weekend co warto zwiedzic

budapeszt na weekend co warto zwiedzic

budapeszt na weekend co warto zwiedzic
budapeszt na weekend co warto zwiedzic

Parlament

Chyba nikogo nie zdziwi, że będę kolejną osobą która przyzna, że budynek parlamentu zapiera dech w piersiach. Żałuję do dzisiaj, że wycieczki nie zaplanowaliśmy wcześniej i nie udało nam się kupić biletu wejścia do wnętrz. Pod koniec sierpnia najbliższym wolnym terminem były ostatnie dni września, więc jeśli marzycie o przejściu się po czerwonym dywanie, rezerwujcie bilet z miesięcznym wyprzedzeniem:)

parlament w budapeszcie

budapeszt w 3 dni

budapeszt parlament

budapeszt w 3 dnibudapeszt zabytki

budapeszt co zobaczyc

budapeszt co zobaczyc

budapeszt co zobaczyc

budapeszt wzgorze gellerta

budapeszt most lancuchowy

budapeszt most lancuchowy

Kościół Macieja, Baszta rybacka, zamek królewski

W dniu zwiedzania Budy słońce przestało się do nas uśmiechać i spotkało nas chwilowe załamanie pogody. Straciliśmy kilka porannych godzin i musieliśmy zrezygnować ze wzgórza Gellerta. Na drugą stronę miasta najszybciej dostaniemy się metrem. A tuż po wyjściu rozchodzi się taki widok...

budapesz parlament

Praktycznie każdy turysta zmierza w kierunku Baszty rybackiej. Mury obronne stały się nie tylko miejscem do zwiedzania, ale również doskonałym punktem widokowym - tylko spójrzcie! Na placu Św. Trójcy znajduje się także kościół Św. Macieja i posąg króla Węgier.

budapeszt baszta rybacka

budapeszt baszta rybacka

 
budapeszt na weekend

budapeszt 2019

budapeszt kosciol sw macieja

Zamek królewski znajduje się 10 minut pieszo od Baszty rybackiej. Na górę możemy wjechać kolejką, z której przez chwile możemy zachwycać się panoramą wschodniej części miasta. Prawdziwe, magiczne widoki czekają na nas dopiero na placu i punkcie widokowym.

budapeszt panorama' budapeszt kolejka

budapeszt co zwiedzic

budapeszt w 3 dni

budapeszt w 3 dni parlament

budapeszt w 3 dni


budapeszt punkt widokowy

 
budapeszt wzgorze gellerta; budapeszt zamek krolewski

budapesz co zwiedzic

budapeszt zamek krolewski

ZOO i zamek Vajdahunyad (parki miejski)

Na ten kompleks warto zarezerwować cały dzień, ponieważ przejście samego zoo wysysa 80% dobowej energii - jest olbrzymie:) Na szczęście mamy możliwość wypożyczenia mini bryczki, w której możemy wozić dziecko, żonę, czy plecak:) Z centrum najszybciej dojedziemy tu żółtą linią metra i wysiądziemy w samym sercu parku. Rozglądając się wokół dostrzegamy budynek łaźni Szechenyi, jezioro Varosligeti-to oraz zamek Vajdahunyad. W oddali, po drugiej stronie jeziora znajduje się plac bohaterów, do którego nie doszłam (wyobraźcie sobie jaka byłam zmęczona).

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

zoo  w budapeszcie
zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie motylarnia

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

zoo  w budapeszcie

budapeszt co zobaczyc, budapeszt na weekend

budapest zoo

budapest zoo

zoo w budapeszcie

zoo w budapeszcie

budapeszt zoo

zdjecia motyli


Zamek Vajdahunyad 

Zamek Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad


Zamek Vajdahunyad


budapeszt mapa atrakcji

Budapeszt wzbudził we mnie skrajne emocje. Z jednej strony jest przepięknym, zabytkowym miejscem, jednak wieczorem nie czułam się do końca swobodnie. Razem z mężem mamy podobne odczucia - będziemy go miło wspominać, ale nie planujemy tam wracać:)

Jestem ciekawa, czy byliście w stolicy Węgier, jakie macie wspomnienia tego miasta?:)


Jeśli planujecie w najbliższym czasie urlop, lub krótki wyjazd na weekend będzie mi miło jeśli skorzystacie z mojego kodu rabatowego na www.booking.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Karolina Horsi blog , Blogger